Контактирајте не | Кинески

Повеќе надежи, повеќе можности, и поголема живост.

* 范围 仅限 本站 产品 及 新闻 版块 内容

Вести

5 Работи што сега ги знаеме за ракот на простата

време: 2018-11-12

Размислете за простатата.
Да бидеме искрени, мажи—тоа веројатно не е нешто што го правите многу. А, кој може да те обвини? Gлезда со големина на орев е закопана под мочниот меур, каде што има тенденција да не привлекува големо внимание.
Додека, тоа е, има проблем со тоа.
Навистина, рак на простата е најчестиот карцином кај мажите. Американското здружение за рак (ACS) проценки ќе има околу 164,690 нови случаи на тоа оваа година, и скоро 30,000 смртни случаи од тоа.
А сепак има уште многу дебата за најдобрите начини за скрининг и лекување на болеста, поради кое што, за Месец на здравјето на мажите, прислушувавме врвни експерти за декодирање на најновите размислувања за спречување, откривање и лекување на рак на простата.

1.

Скринингот за рак на простата не е неопходен за секого.

Тековниот стандарден тест за скрининг на карцином на простата е крвен тест кој мери антиген специфичен за простатата (ПСА), протеин направен од простатата. Зголемените нивоа на протеини може да бидат знак дека или имате зголемена простата, или може да имате рак на простата.
До пред околу една деценија, повеќето лекари од примарната здравствена заштита и уролози рутински ги проверувале сите мажи над возраста 50 користејќи го PSA тестот, но тоа размислување оттогаш се промени. Работна група за превентивни услуги на Соединетите држави (USPSTF), на пример, излезе со упатства минатата година, препорачувајќи мажите да стареат 55 до 69 индивидуално одлучуваат со своите лекари за тоа дали и кога да се подложат на ПСА тестирање.
„Постојат ограничувања во скринингот на ПСА, вклучувајќи висока лажно позитивна стапка што може да доведе до непотребна биопсија што може да носи ризици како крварење, па дури и инфекција,” објаснува Метју Рејмонд Смит, М.Д., Д-р, директор на програмата за генитоуринарни малигни заболувања во Општата болница во Масачусетс во Бостон.
Всушност, само за 25% кај мажи со висок PSA имаат рак на простата. Остатокот може да има покачено ниво од причини што се движат од зголемена простата, што не е нужно знак на рак; неодамнешна сексуална активност; па дури и долго возење велосипед.
И, иако е вистина дека годишните проверки на ПСА собираат повеќе карциноми во споредба со мажите кои не се прегледуваат, истражувањето исто така сугерира дека ова не ја намалува значително стапката на смртност од рак на простата.
„Бидејќи ракот на простата е воден од тестостерон, мажите кои живеат доволно долго, најверојатно, на крајот ќе развијат рак на простата,” објаснува Маргарет Ју, М.Д., Потпретседател на клинички развој кај рак на простата, Истражување на Јансен & Развој, ДОО, една од фармацевтските компании Јансен на Johnонсон & Johnонсон. „Се чини дека серијата за обдукција на мажи во нивните 80-ти или 90-ти години кои починале имаат недијагностициран карцином на простата.”
Превод: Да имате рак на простата не мора да значи дека ќе умрете од него.
Како резултат, АЦС сега препорачува да разговарате за скрининг на ПСА со вашиот лекар на возраст 50, на возраст 45 ако имате висок ризик, која вклучува афро-американци (оваа популација е поверојатно да добие болест) и мажи со роднина од прв степен на кој му било дијагностициран рак на простата пред возраста 65, или на возраст 40 ако имате повеќе од еден роднина од прв степен на кој му била дијагностицирана болеста на рана возраст.

2.

Некои мажи со рак на простата можеби немаат потреба од итно лекување.

Ако сте дијагностицирани рано, низок ризик од рак на простата, експертите сега веруваат дека можеби не треба да направите ништо во врска со тоа на почетокот.
„Понекогаш туморите се толку мали, и растат толку бавно, дека е разумно само внимателно да ги следиме, што е процес познат како активен надзор,” Д-р. Вели Смит.
Обележје 2016 студија што следеше 1,643 мажи со низок ризик од рак на простата откриле дека без оглед дали се одлучуваат за операција, терапија со зрачење или активен надзор, нивните стапки на преживување беа приближно исти: Секоја група имаше стапка на смртност поврзана со рак на простата од околу 1%.
Забелешка, иако, дека ако навистина се одлучите за активен надзор, сепак ќе треба да се следи со периодични биопсии, испитувања на простата и тестови за крв на PSA на секои шест до 12 месеци, Д-р. Вели Смит. Ако ракот треба да покаже знаци на прогресија, ќе треба да започнете со активен третман.

3.

Постојат работи што можете да ги направите за да го намалите ризикот од развој на рак на простата.

Иако не постои начин целосно да го докажете вашето тело за рак, усвојувањето на овие навики за начин на живот може да ви помогне да ги намалите шансите за нејзино развивање:

Јадете диета во медитерански стил. Размислете за храна од растително потекло како овошје, зеленчук, цели зрна, мешунки и ореви, и здрави масти за срцето како маслиново масло и масна риба. Според една студија објавена претходно оваа година во The Journal of Urology, мажите кои се придржуваат кон таква диета имаат помал ризик да развијат агресивен рак на простата отколку оние кои јадат повестерн (здраво плескавица и помфрит!) диета.

Одржувајте здрава тежина.Истражувањата покажуваат дека прекумерната тежина или дебелината го зголемуваат ризикот од напреднат рак на простата, според неодамнешниот извештај објавен од Светскиот фонд за истражување на ракот. Студија презентирана овој јануари на Специјалната конференција на Американската асоцијација за истражување на ракот, исто така, покажа дека мажите кои имале рак на простата во минатото, имаат поголеми шанси да се повторат доколку се дебели.

Вежбајте. Мажите кои редовно се испотат имаат малку помал ризик да развијат рак на простата, според АКС.

Не потпаѓајте на неоснована возбуда.
 Можеби сте слушнале дека земате додатоци, како што се витамин Е или селен, може да го намали ризикот од развој на рак на простата, но нема истражување што го поддржува ова. Всушност, една студија објавена во списанието на Американското медицинско здружение покажа дека исфрлањето додатоци на витамин Е всушност може да го зголеми ризикот од рак на простата.

4.

Ракот на простата може да биде емотивно поразителен.

Да се ​​дијагностицира каков било вид рак може да биде огромно, но мажите со рак на простата може да бидат особено ранливи на ментална вознемиреност.
„Мажите имаат тенденција да ги интернализираат своите емоции, и затоа често немаме алатки за справување со стресни фактори,” вели Сумит Субуди, М.Д., Д-р, специјалист за рак на простата во Центарот за рак МД Андерсон во Хјустон. „Ова е особено точно со ракот на простата, што влијае на функциите како мокрење и ерекција—теми за кои повеќето мажи воопшто не се чувствуваат удобно.”
во прилог, мажи кои се подложени на хормонска терапија—за време на кои тие се лишени од тестостерон што може да го поттикне нивниот рак—имаат повисоки стапки на депресија отколку мажите кои примаат други форми на лекување, според а 2016 студија објавена во списанието за клиничка онкологија. „Тестостеронот помага да се зголеми расположението и целокупната емоционална благосостојба,” објаснува д -р. Субуди.
Крајна линија: Не плашете се или срамете се да признаете какви било емоционални ефекти од ракот на простата, и помогнете да се избегнат преку тактики за грижа за себе, како добар сон, чести вежби, па дури и терапија.
Групите за поддршка, исто така, можат да бидат голема помош. Посетете го CancerCare.org за да најдете онлајн група за пациенти со рак на простата, и Cancer.com за да ги лоцирате групите за застапување во ваша близина, на кои можете лично да присуствувате.

5.

Операцијата и зрачењето не се единствените форми на лекување денес.

Третманите од прва линија за рак на простата обично се хирургија и зрачење. Но, кога тие опции не функционираат, лековите може да ги администрира вашиот лекар.

На пример, има неодамна развиени лекови кои можат да се користат за лекување на метастатски отпорни на кастрација рак на простата—тоа е, рак кој се шири додека сте на конвенционално хормонска терапија. Може да се користат и кај мажи кои веќе биле подложени на хемотерапија, како и пациенти со рак на простата чувствителен на кастрација (CSPC), или рак на простата кој с still уште реагира на конвенционалната хормонска терапија.

Исто така, постои не-метастатски отпорен на кастрација рак на простата (NM-CRPC), форма на рак на простата во која малигните клетки продолжуваат да цветаат—и ПСА продолжува да расте и покрај конвенционалната хормонска терапија—но ракот с yet уште не се проширил на други делови од телото.

„Пациентите со NM-CRPC чии нивоа на PSA стануваат повисоки и повисоки на крајот развиваат метастатска болест,” Д-р. Ју објаснува.

Ова е причината зошто истражувањето за рак на простата е толку важно, додава д -р. Ју, бидејќи мнозинството на пациенти со NM-CRPC на крајот ќе развијат метастази во коските, во тој момент нивната прогноза драматично се влошува. „Сthing што можеме да направиме за да ги забавиме метастазите," таа рече, "е неверојатно важно и за пациентите и за нивните семејства."