Контактирајте не | Кинески

Повеќе надежи, повеќе можности, и поголема живост.

* 范围 仅限 本站 产品 及 新闻 版块 内容

Вести

Совети за диета за ублажување на болката во грбот

време: 2019-10-25

Совети за диета за ублажување на болката во грбот

Повеќето луѓе сфаќаат дека работите што ги правите или не прави може да помогне во спречување хернијална болка во грбот на дискот. Навики како вежбање за зајакнување на грбот (добро) или кревање голема тежина без правилна техника (лошо) имаат голем ефект врз избегнување на болки во грбот и брзо закрепнување доколку се појави проблем. Но, многу луѓе не сфаќаат дека она што го јадете (или не јади) може да ви помогне да го одржите грбот здрав, што ве прави помалку веројатно да развиете хернијален диск. Тоа е точно, здрав, невоспалителната диета може да има директен ефект врз болката во грбот и да помогне да се спречи. Еве погледнете што треба и што не треба да јадете за да ги задржите болките во грбот надвор од вашиот живот.

болка во грбот

Вашиот 'рбет мора да го поддржува вашето тело, затоа вашите коски и мускулатура мора да имаат соодветна исхрана и да избегнуваат воспаление. Inflammation (оток) е честа причина и фактор што прВоспалениеува за болка во грбот. Inflammation, што може да не биде локализирано или лесно видливо, го ограничува слободното движење на мускулите и 'рбетниот зглоб (пршлени).

Дали некогаш се прашувате што можете да правите секој ден што може да ја направи болката во грбот ПОДОБРО? Добро, забележавме дека ова е вообичаено прашање, па затоа решивме да го дадеме нашиот врв 10 Совети за болка во грбот БЕСПЛАТНО! Само кликнете подолу за да ги земете за себе!

Лошата диета може да промовира хронично воспаление во телото. Покрај болки во грбот, хронично воспаление може да предизвика опасни по живот состојби како срцеви заболувања, дијабетес и многу повеќе. Добрата вест е, може да јадете за да го намалите и спречите воспалението. Запомнете да разговарате за правилна исхрана со вашиот лекар за да се осигурате дека вашиот план за јадење одговара на вашите нутриционистички потреби и работи на подобрување на какви било здравствени услови што ги имате.

хернијален диск

Следење природна диета како онаа поврзано со медитеранскиот регион може да ви помогне да избегнете храна што предизвикува воспаление и да ја зголеми потрошувачката на храна против воспаление. Без оглед на тоа како го нарекувате, навики во исхраната кои се фокусираат на храна што содржи антиоксиданти, цели зрна и посно протеини заедно со здрави масти можат да помогнат во намалување на ризикот од хернијален диск со одржување на вашето тело силно. Совети за здрава исхрана назад:

 • Насочете ја вашата исхрана кон зеленчукот, храна од цели зрна, мешунки, грав, овошје, ореви, билки, зачини и маслиново масло.
 • Јадете порции 3-унца риба богата со омега-3 (како туна и лосос), 2 или 3 пати неделно.
 • Вклучете живина (без кожа, 3-4 унца делови) и јајца околу 3 пати неделно / секој втор ден. Прескокнете ги жолчките од јајце околу половина од времето.
 • Ограничете ги јадењата со црвено месо и слатката храна на еднаш неделно или помалку.
 • Пијте една чаша (4 унци) на црвено вино дневно или секој втор ден), под услов вашиот лекар да одобри.
 • Добијте доволно калциум: Добри извори на храна вклучуваат збогатени со калциум (без масти) млеко и млечни производи, млеко од соја, сок од портокал збогатен со калциум и леб од цели зрна. Дополнете калциум по потреба, но не повеќе од 600 mg одеднаш - максимумот што вашето тело може да го апсорбира одеднаш. Витаминот Д помага при апсорпција на калциум, па вклучете додаток, бидејќи повеќето од нас не се внесуваат доволно во секојдневниот живот.
 • Пијте многу вода во текот на денот. Мора да бидете соодветно хидрирани за да помогнете во одржување на сите функции на телото, вклучувајќи го и амортизирањето во дисковите на вашиот 'рбет. Водата за пиење не може да ги спречи сите проблеми со дискот бидејќи факторите како стареењето може да осиромашат дел од амортизацијата во дисковите. Сепак, правилната хидратација на телото е исклучително важна.

храна за здравјето на 'рбетот

Храна што треба да се избегнува

 • црвено месо
 • Пржена храна
 • Зашеќерена, преработена храна, пијалоци или грицки и избегнувајте додавајќи шеќер за храна/пијалоци
 • Делумно хидрогенизирано масло—проверете ги листите со состојки на храната на пакувањето
 • бел леб, бел ориз, бели тестенини
 • Полномасно млеко, млечни производи со цели масти  

Важно е да се разбере дека хранливите материи секогаш работат заедно. Затоа, не заборавајте да обрнете внимание на целокупниот внес на храна и да бидете сигурни дека јадете низа здрава храна. Луѓето, исто така, можат да дополнуваат за да ги пополнат сите области на слабост.

Дополнителни витамини, минерали, амино киселини, а масните киселини се начин да си помогнете да ги задоволите сите потреби на вашето тело. Ова вклучува раст и поправка по повреда. Исто така, важи и за метаболичката работа потребна за да се чувствувате добро, Биди силен, и живејте добро.

 храна добра за 'рбетот