Контактирајте не | Кинески

Повеќе надежи, повеќе можности, и поголема живост.

* 范围 仅限 本站 产品 及 新闻 版块 内容

Вести

Хроничен простатитис

време: 2019-09-12

Хроничен простатитис

Хроничен простатитис е воспаление на простатата, кое продолжува за 3 месеци или подолго. Станува еден од најболните здравствени проблеми за мажите сега. Може да влијае на сексуалната функција и да предизвика дисфункција на урината.

хроничен простатитис

 

Видови на хроничен простатитис 

Постојат два различни типа на хроничен простатит, кои се разликуваат според причината за состојбата.

Хроничен бактериски простатитис

Бактериска инфекција на простатата предизвикува хроничен бактериски простатитис. Кај некои луѓе, оваа инфекција се развива по инфекција на уринарниот тракт или третман на акутен бактериски простатитис.

Хроничен не-бактериски простатитис, или синдром на хронична карлична болка (CP или CPPS)

Ова е најчестиот вид на простатитис. Но, точната причина не е позната. Предизвикува различни симптоми кои можат да бидат тешки за лекување. Лекарите се сомневаат дека тоа може да се должи на претходна инфекција или мала повреда што предизвикува воспаление.

симптоми на хроничен простатитис

Симптоми на хроничен простатитис

Симптомите на простатитис што ги чувствувате ќе зависат од причината за состојбата. Може да почувствувате болка или чувство на печење при мокрење, потреба за често мокрење навечер, тешкотии при мокрење, и крвава или заматена урина. Може да имате болка во долниот дел на грбот, препоните, или стомакот, тестисите или пенисот, или во просторот помеѓу скротумот и ректумот. Ејакулацијата исто така може да биде болна за луѓето со хроничен простатитис. 

Третмани за хроничен простатитис 

Третманот ќе зависи од видот на инфекцијата со која сте дијагностицирани. За хроничен бактериски простатитис, долгорочен тек на антибиотици е обично првиот третман. Можеби ќе треба да земате антибиотици четири до шест недели. за 75% на случаи на хроничен бактериски простатит се чистат со третман со антибиотици.

Во повеќето случаи на CP или CPPS, причината за состојбата е непозната. Ова значи дека третманот обично вклучува употреба на лекови за намалување или елиминирање на симптомите. Мускулни релаксатори, лекови против болки, и лекови против анксиозност најчесто се препишуваат за болка.

третман на хроничен простатит

Традиционално кинеско медицинско (ТЦМ) третман за хроничен простатитис

Традиционалната кинеска медицина откриена со пронајдокот има ефекти на индукција на реанимација, освежувачки, активирање на протокот на qi, протерање на стагнација, потиснување на хиперактивен црн дроб, заживувачки бубрег, дезинфекција, стерилизирање, во корист на чи, активирање на крв и ослободување на воспаление.

Традиционалната кинеска медицина реализира научна компатибилност на разни активни состојки на традиционална кинеска медицина, има предности на брз почеток на дејство, нема токсичност или несакани ефекти и трајни ефекти и може да го олесни страдањето на пациентот во релативно голема мера.

додатоци за хроничен простатитис

Совети за спречување на простатитис

Следниве совети се само неколку од превентивните мерки што можете да ги преземете за да ви помогнат да ги намалите шансите за развој на простатитис. За повеќе информации и начини да помогнете во намалување на ризикот, треба да поставите консултација со вашиот лекар.

  • Пијте повеќе вода: Останувањето правилно хидрирано е од суштинско значење за одржување на добро здравје на простатата. дехидрација и инфекции на уринарниот тракт се фактори на ризик за простатитис и можат да ги влошат симптомите.
  • Вежбајте добра хигиена: Чувајте го вашиот пенис и околината чисти, во голема мера може да го намали ризикот од инфекција.
  • Намалете го внесот на кофеин: Пијалок со кофеин и може да ја иритира простатата и да ги влоши симптомите на простатитис.
  • Вежбајте безбеден секс: Одредени сексуално преносливи болести, како што е гонорејата, може да предизвика бактериски простатитис. Вежбање безбеден секс, со употреба на кондом, ќе ви помогне да го намалите ризикот од простатитис.
  • Вежбајте: Редовната физичка активност може да има огромно влијание врз превенцијата и на простатитисот и на воспалението.
  • Консумирајте повеќе овошје и зеленчук: Овошјето и зеленчукот содржат високо ниво на антиоксиданти, витамини и други хранливи материи кои ќе помогнат во борбата против инфекции и воспаленија
  • Одржувајте здрава тежина: Прекумерната тежина е штетна за целокупното здравје на простатата. Потрудете се да исфрлите дел од тие несакани килограми.