Контактирајте не | Кинески

Повеќе надежи, повеќе можности, и поголема живост.

* 范围 仅限 本站 产品 及 新闻 版块 内容

Вести

Совети за диета за зголемена простата

време: 2019-10-17

Совети за диета за зголемена простата

Простатата е жлезда со големина на орев, сместена помеѓу мочниот меур и пенисот. Простатата е веднаш пред ректумот. Уретрата поминува низ центарот на простатата, од мочниот меур до пенисот, оставајќи урина да тече од телото. Простатата лачи течност што ја храни и заштитува спермата. За време на ејакулација, простатата ја стиска оваа течност во уретрата, и се исфрла со сперма како сперма.

Растот на простатата влијае буквално кај сите мажи 50 позната како бенигна хипертрофија на простатата или БХП. Симптомите на тешко мокрење имаат тенденција да се зголемуваат со возраста.

Во овој напис, научете неколку совети за исхрана за да ги олесните симптомите на БХП.

нега на простата

Исхрана и зголемена простата

Простатата е контролирана од моќни хормони познати како полови хормони, вклучувајќи тестостерон.

Во жлездата на простатата, тестостеронот се претвора во друг хормон наречен дихидротестостерон (DHT). Високото ниво на DHT предизвикува зголемување на клетките во простатата.

Познато е дека одредена храна и пијалоци имаат влијание врз здравјето на простатата поради нивните ефекти врз тестостеронот и другите хормони.

Истражувањата откриле дека исхраната првенствено составена од месо или млечни производи може да го зголеми ризикот од зголемување на простатата и рак. Ова е особено точно ако некое лице не внесе доволно зеленчук во својата исхрана.

bph диета

Храна за јадење

Исхрана богата со овошје, зеленчук, и се смета дека здравите масти ја штитат простатата.

Специфичната храна за која се знае дека е од корист за простатата, вклучува:

 • Лосос: Лососот е богат со здрави масти кои содржат омега-и масни киселини, кои помагаат да се спречи и намали воспалението во рамките на телото. Други риби со ладна вода, како што се сардина и пастрмка, исто така се богати со овие видови маснотии.
 • Домати: Доматите се преполни со ликопен, антиоксиданс што може да биде од корист за клетките на простатата. Готвење домати, како на пример во сос од домати или супа, помага да се ослободи ликопенот и да се направи полесно достапен за телото.
 • Бобинки: Јагоди, боровинки, малини, а капините се одлични извори на антиоксиданси, кои помагаат да се отстранат слободните радикали од телото. Слободните радикали се нуспродукти на реакции што се случуваат во телото и можат да предизвикаат оштетувања и болести со текот на времето.
 • Брокула: Брокула и друг зеленчук со вкрстени крстови, вклучително и Бок Чои, карфиол, Бриселско зеле, и зелка, содржат хемикалија позната како сулфорафан. Се смета дека ова ги таргетира клетките на ракот и промовира здрава простата.
 • Ореви: Оревите се богати со цинк, минерал во трагови. Цинкот се наоѓа во високи концентрации во простатата и се смета дека помага во балансирање на тестостерон и DHT. Покрај оревите, школките и мешунките се исто така богати со цинк. Мешаните ореви се достапни за купување во продавници за храна и  онлајн.
 • Цитрус: Портокали, лимони, лимес, а грејпфрутот е богат со витамин Ц, што може да помогне да се заштити жлездата на простатата.
 • Кромид и лук: Една студија откриле дека мажите со БПХ имаат тенденција да јадат помалку лук и кромид отколку мажите без БПХ. Потребни се повеќе истражувања за да се потврдат овие резултати, но кромидот и лукот се здрави додатоци на повеќето диети.

храна лоша за bph

Храна што треба да се избегнува

Здрава исхрана за зголемена простата е повеќе од само јадење добра храна. Исто така, значи избегнување на други видови храна што не се добри за простатата.

Некои видови храна што треба да се избегнуваат вклучуваат:

 • црвено месо: Reserch сугерира дека без црвено месо може да се подобри здравјето на простатата. Всушност, Се верува дека дневната потрошувачка на месо тројно го зголемува ризикот на зголемување на простатата.
 • Млечни производи: Слично на месото, поврзана е редовната потрошувачка на млечни производи до зголемен ризик од БПХ. Отсекување или намалување на путерот, сирење, а млекото може да помогне да се намалат симптомите на БПХ.
 • Кофеин: Кофеинот може да дејствува како диуретик, што значи дека се зголемува колку, колку често, и колку итно човек треба да уринира. Намалување на кафето, чај, сода, а чоколадото може да ги подобри уринарните симптоми на БПХ.
 • Алкохол: Алкохолот исто така може да го стимулира производството на урина. Мажите со БПХ може да откријат дека нивните симптоми се подобруваат со откажување од алкохол.
 • Натриум: Високиот внес на сол може да ги зголеми симптомите на уринарниот тракт поврзани со БПХ. Следењето диета со ниска содржина на натриум со не додавање сол во оброците и избегнување преработена храна може да биде корисно за некои мажи.

bph хербален третман

Управување со зголемена простата

Промените во исхраната можат да бидат доста ефикасни во управувањето со некои од симптомите на БПХ, но и други основни промени во животниот стил можат да помогнат.

Некои стратегии кои може да ги олеснат симптомите на БПХ вклучуваат:

 • управување со стресот
 • пушење 
 • избегнување на течности во вечерните часови за да се намали ноќното мокрење
 • целосно празнење на мочниот меур при мокрење
 • правење вежби на карлицата
 • избегнување на лекови кои можат да ги влошат симптомите, како што се антихистаминици, диуретици, и деконгестиви ако е можно
 • пробување вежби за тренирање на мочниот меур
 • ограничување на внесот на течности до 2 литри течности секој ден

Доколку овие промени во животниот стил не се ефективни, лекар може да препорача лекови или операција.