Контактирајте не | Кинески

Повеќе надежи, повеќе можности, и поголема живост.

* 范围 仅限 本站 产品 及 新闻 版块 内容

Вести

Дали Purslane помага на простатитис?

време: 2019-08-16

Дали Purslane помага на простатитис?

 

Хемија

Purslane се смета за богат извор на зеленчук на омега-3 масни киселини и антиоксиданти, вклучувајќи токоферол, аскорбинска киселина, бета каротен, и глутатион. Содржината на алфа-линоленска киселина варира со сортата, географија, и фактори на животната средина, со лисјата кои имаат поголем процент од семето и стеблата. Purslane содржи и јаглехидрати, липиди, гликозиди, алкалоиди (вклучувајќи олерацеини), стероли, кумарини, тритерпени, и флавоноиди. Фенолните состојки на растението вклучуваат скополетин, бергаптен, изопимпинелин, лонхокарпична киселина, робустин, генистеин, и други. Аминокиселините во лисјата на видовите Портулака вклучуваат фенилаланин, аланин, тирозин, и аспартат. Растителни киселини вклучуваат лимонска, јаболкова, аскорбинска, сукцински, фумаричен, и оцетни киселини. Испарливото масло на П.. олерацеа исто така е проучена и содржи главно линалол и 3,7,11,15-тетраметил-2-хексадецен-1-ол.

Purslane е богат извор на витамини А., Б., В., и Е и е богата со каротеноидна содржина, вклучувајќи бета-каротен. Калциум, магнезиум, калиум, фолна киселина, литиум, и мелатонин се исто така присутни.

Во античко време, портолакот се користел за заштита од зли духови. Медицинската употреба на Purslane датира најмалку од датумот 2,000 години, но се користеше како храна многу пред овој период. Традиционалните медицински употреби за портолак се широки. Античките Римјани користеле пурпун за лекување на дизентерија, цревни црви, главоболка, и стомак. Се користи илјадници години во традиционалната кинеска медицина (ТЦМ) и се нарекува како "зеленчук за долг живот." Воздушните делови се сушат и се користат за треска, дијареја, карбункул, егзема, и хематохезија.

Денес Purslane е широко признат третман за Простатитис.

 портокали портокал добро за простатитис

Како работи Purslane?

Ова беше докажано за време на студија која ги мерела промените во ткивата на простата кај мажите по шест месеци земање 320mg Purslane секој ден.

Се покажа дека портокалот го намалува отокот во внатрешната обвивка на простатата кој ја опкружува уретрата.

СД машките стаорци беа доделени по случаен избор со контрола, модели и групи на третман (6/група). Инјектирани се моделот и групите за третман 25% Ксијаохилинг (0.2мл, еден вид инјекција на хемороиди направени од кинески билки, што се користи за индукција на простатитис) на, и контролната група беше инјектирана од нормален солен раствор. Производот е именуван портокал (0.3g / kg) беше администриран во групата на третман континуирано за 10 дена, додека истата количина на волумен на солена вода беше дадена во контролните и моделните групи.

Ткивата на простатата на животните беа испитани со микроскопија од различни групи после 30 дена третман, тогаш откри дека:

Во контролната група, мал број неутрофили, но не беше препознаен гранулом.
Во групата модели, беа откриени грануломи и бројни клетки на воспаление.  
Во групата третирана со портокалот, беше откриено дека клетките на воспаление и грануломите значително се намалуваат во споредба со онаа на групата модели.

 

Може ли Purslane да го третира простатитисот?

Некои истражувања сугерираат дека може да помогне во ублажување на симптомите поврзани со простатитис.

Една мала студија објавена во швајцарското списание Urologia Internationalis во 2010, прегледан 102 пациенти со хроничен простатитис / синдром на хронична карлична болка.

Пациентите беа поделени во две групи: првата група доби а комбинација на портокалот, гарденија, орли помине , глуварче, пченкарна свила и друго 9 Традиционална кинеска медицина; втората група доби сама палмето. По осум недели третман, обете групи покажаа значително подобрување на симптомите.

 

Кои се несаканите ефекти од земањето додатоци на павлака?

Години на истражување никогаш не откриле некои значајни несакани ефекти предизвикани од додатоци на портоланот. Затоа, се чини дека е добра опција за мажи кои сакаат да ги намалат симптомите на простатитис. Сепак, да не се залажуваме.

Една фабрика, или витамин, или хранливи материи, не е лек. o имате најбрзи и најефикасни природни третмани, билки мора да се комбинираат.

Во споредба со лекови за простата, несаканите ефекти од земањето на портоланот се благи. А 2009 преглед ги истражуваше ефектите на портоланот кога се користи за инфекции на долниот уринарен тракт и простатитис.

Многу испитувања покажуваат дека неговите несакани ефекти се далеку помалку опасни од повеќето лекови за простата. Најчестите несакани ефекти се ретки и слаби.