Контактирајте не | Кинески

Повеќе надежи, повеќе можности, и поголема живост.

* 范围 仅限 本站 产品 及 新闻 版块 内容

Вести

Совети за храна за здравјето на мажите

време: 2019-11-08

Совети за храна за здравјето на мажите


Постојат многу силни докази дека добрата исхрана и активниот животен стил можат да го подобрат здравјето на мажите.

Исто како што има храна што може да му наштети на здравјето – храна што можеби сакате да ја избегнете, или барем да не јаде многу често – исто така има и „пријателски за здравјето” храна што го штити здравјето на мажите на различни начини. Тоа вклучува многу овошје и зеленчук, здрави масти, посни протеини, и цели зрна.

диети за мажи

Риба

Одредени риби (особено риба со ладна вода како лосос, сардини, и пастрмка) обезбеди „добри масти” кои помагаат да се спречи воспалението во телото. Во текот на изминатите неколку години, научниците почнаа да гледаат на воспаление во простатата како опасна состојба што може да го олесни зафаќањето на ракот. Омега 3 масни киселини (можеби сте слушнале за нив како EPA и DHA), се неопходни масти што не можат да ги направат нашите тела, затоа треба да ги набавиме од извори на храна.

Здрава храна за мажи

Бобинки

„Оксидативно оштетување” е она што научниците го нарекуваат зголемување на штетата што се гради со текот на многу години. Тоа е предизвикано од „слободни радикали на кислород,” кои се токсични нуспроизводи на метаболизмот. Кога е неконтролирано, слободните радикали прават хаос на телото предизвикувајќи оксидативно оштетување и болести. Антиоксидансите помагаат во неутрализирање и отстранување на слободните радикали од телото. Бобинки се одличен извор, особено јагоди, капини, боровинки, и малини (колку е посветло, толку подобро). Овие плодови нудат моќни антиоксиданти познати како антоцијанини.

здрава храна за мажи

Готвени домати

Ликопенот е уште еден моќен антиоксиданс и се наоѓа во клеточните wallsидови на доматите. Процесот на готвење ја олабавува врската, олеснувајќи им на нашите тела пристап до антиоксидансот и испратен до простатата. Сос од домати, залепи, сок, и изматените домати им помагаат на нашите тела да извлечат максимум од оваа нутриционистичка суперarвезда. Уште подобро: домати варени во маслиново масло.

 

храна добра за здравјето на мажите

Брокула

Брокулата содржи фитохемикалија (фито значи „растение“) сулфорафан, за кое постои сомневање дека ги насочува и убива клетките на ракот при заминување здрава простата клетки да се борат уште еден ден. Студиите сугерираат дека јадењето зеленчук со крстови може да го намали ризикот од рак на простата. Не ми се допаѓа брокула? Постојат и други зеленчуци во истото семејство кои имаат слични корисни ефекти, вклучувајќи зелка, кеale, карфиол и бриселско зелје.

здрава храна за мажи

Зелен чај

Друг одличен извор на антиоксиданти, овој разноврсен лист содржи повеќе антиоксидантни соединенија наречени катехини (најважни се двајца наречени EGCG, за епигалокатехин-3-галат, и епикатехин), за кои се верува дека се антиканцерогени и антимутагени (спречување на здрави клетки во мутација). Преглед на повеќе студии откриле дека мажите кои пиеле по пет шолји зелен чај дневно имале намален ризик од заболување на простатата.

 

Оставете ги овие едноставни совети да ве мотивираат да го поттикнувате вашето тело со здрава исхрана и редовно вежбање.