Контактирајте не | Кинески

Повеќе надежи, повеќе можности, и поголема живост.

* 范围 仅限 本站 产品 及 新闻 版块 内容

Вести

Хипотироидизам, здравствена закана за сè повеќе жени

време: 2019-09-27

Хипотироидизам, здравствена закана за сè повеќе жени

 

Се повеќе жени страдаат од болест на тироидната жлезда, и хипотироидизам е една од најчестите. Го загрозува здравјето и предизвикува лошо расположение. Здравјето на тироидната жлезда стана сè поважно за здравјето на жените.

 

Тироидната жлезда

Тироидната жлезда е жлезда во форма на пеперутка, која седи ниско на предниот дел на вратот. Вашата тироидна жлезда лежи под јаболкото на вашиот Адам, долж предниот дел на душникот. Тироидната жлезда има два странични лобуси, поврзани со мост (истмус) во средина. Кога тироидната жлезда е со нејзината нормална големина, не можете да го почувствувате.

Кафеаво-црвена боја, тироидната жлезда е богата со крвни садови. Нервите важни за квалитетот на гласот, исто така, минуваат низ тироидната жлезда.

Тироидната жлезда лачи неколку хормони, колективно наречени тироидни хормони. Главниот хормон е тироксин, исто така наречен Т4. Тироидните хормони делуваат низ целото тело, влијаат на метаболизмот, раст и развој, и телесна температура. За време на детството и детството, адекватен тироиден хормон е клучен за развојот на мозокот.

 the best thyroid supplement

Преглед

Хипотироидизам, исто така повикани недерактивна тироидна жлезда или  ниска тироидна жлезда, е нарушување на ендокриниот систем во кој тироидната жлезда не произведува доволно тироиден хормон. Може да предизвика бројни симптоми, како што се слабата способност да се толерира студот, чувство на замор, запек, депресија, опаѓање на косата, и зголемување на телесната тежина.Повремено може да има оток на предниот дел на вратот поради гушавост. Нелекуваниот хипотироидизам за време на бременоста може да доведе до одложување на растот и интелектуален развој кај бебе или синдром на вроден недостаток на јод.

 

Симптоми Замор

 • Слабост
 • Зголемување на телесната тежина или зголемена тешкотија при губење на тежината
 • Груб, сува коса
 • Сува, груба бледа кожа
 • Губење на косата
 • Ладна нетолеранција (не можете да толерирате ниски температури како оние околу вас)
 • Грчеви во мускулите и чести болки во мускулите
 • Запек
 • Депресија
 • Раздразливост
 • Губење на меморијата
 • Абнормални менструални циклуси
 • Намалено либидо

Секој поединечен пациент може да има кој било број од овие симптоми, и тие ќе се разликуваат со сериозноста на недостатокот на тироидните хормони и должината на времето кога телото е лишено од соодветна количина на хормон.

Можеби имате еден од овие симптоми како ваша главна жалба, додека друг нема воопшто да го има тој проблем и ќе страда од сосема поинаков симптом. Повеќето луѓе ќе имаат комбинација од овие симптоми. Повремено, некои пациенти со хипотироидизам немаат симптоми, или тие се само толку суптилни што остануваат незабележани.

Ако ги имате овие симптоми, треба да разговарате за нив со вашиот лекар. дополнително, можеби ќе треба да побарате вештини од ендокринолог.  Ако веќе сте биле дијагностицирани и третирани за хипотироидизам и продолжувате да ги имате сите или сите овие симптоми, треба да разговарате за тоа со вашиот лекар. 

 

herbal remedies for hyperthyroidism

Дијагноза

Генерално, вашиот лекар може да тестира за недостаток на тироидната жлезда ако се чувствувате с increasingly повеќе уморни, имаат сува кожа, запек и зголемување на телесната тежина, или сте имале претходни проблеми со тироидната жлезда или гушавост.

Крвни тестови

Дијагнозата на хипотироидизам се базира на вашите симптоми и резултатите од тестовите на крвта кои го мерат нивото на ТСХ, а понекогаш и нивото на тироидниот хормон тироксин. Ниското ниво на тироксин и високото ниво на ТСХ укажуваат на недоволна тироидна жлезда. Тоа е затоа што вашата хипофиза произведува повеќе TSH во обид да ја стимулира тироидната жлезда да произведува повеќе тироидни хормони.

Лекарите можат да дијагностицираат нарушувања на тироидната жлезда многу порано отколку во минатото — често пред да почувствувате симптоми. Бидејќи TSH тестот е најдобриот скрининг тест, Вашиот лекар најверојатно прво ќе го провери ТСХ и ќе следи со тест за тироидните хормони доколку е потребно.

Тестовите за ТСХ, исто така, играат важна улога во управувањето со хипотироидизам. Тие му помагаат на вашиот лекар да ја одреди вистинската доза на лекови, и на почетокот и со текот на времето.

во прилог, TSH тестовите се користат за да помогнат во дијагностицирање на состојба наречена субклинички хипотироидизам, што обично не предизвикува надворешни знаци или симптоми. Во оваа состојба, имате нормални нивоа на тријодотиронин и тироксин во крвта, но повисоко од нормалното ниво на ТСХ.

Постојат одредени фактори кои можат да влијаат на крвните тестови за проблеми со тироидната жлезда. Едниот е лекот за разредување на крвта наречен хепарин. Друго е биотин, витамин земен како самостоен додаток или како дел од мултивитамин. Известете го вашиот лекар за какви било лекови или додатоци што ги земате пред да направите тестови на крвта.

thyroid pharmacist supplements

Причини

Кога тироидната жлезда не произведува доволно хормони, рамнотежата на хемиските реакции во вашето тело може да се наруши. Може да има голем број причини, вклучувајќи и автоимуни заболувања, третмани за хипертироидизам, терапија со зрачење, хирургија на тироидната жлезда и одредени лекови.

Тироидната жлезда е мала, жлезда во облик на пеперутка сместена во основата на предниот дел на вратот, веднаш под јаболкото на Адам. Хормони произведени од тироидната жлезда — тријодотиронин (Т3) и тироксин (Т4) — имаат огромно влијание врз вашето здравје, влијае на сите аспекти на вашиот метаболизам. Овие хормони, исто така, влијаат на контролата на виталните функции, како што се телесната температура и отчукувањата на срцето.

Хипотироидизам се јавува кога тироидната жлезда не произведува доволно хормони. Хипотироидизмот може да се должи на голем број фактори, вклучително и:

 • Автоимуна болест. Најчеста причина за хипотироидизам е автоимуно нарушување познато како тироидитис на Хашимото. Автоимуните нарушувања се јавуваат кога вашиот имунолошки систем произведува антитела кои ги напаѓаат вашите сопствени ткива. Понекогаш овој процес ја вклучува и вашата тироидна жлезда.

Научниците не се сигурни зошто тоа се случува, но веројатно е комбинација од фактори, како што се вашите гени и еколошки предизвикувач. Сепак тоа се случува, овие антитела влијаат на способноста на тироидната жлезда да произведува хормони.

 • Прекумерен одговор на третман на хипертироидизам. Луѓе кои произведуваат премногу тироидни хормони (хипертироидизам) често се третираат со радиоактивен јод или анти-тироидни лекови. Целта на овие третмани е да се врати функцијата на тироидната жлезда во нормала. Но понекогаш, корекција на хипертироидизам може да заврши со премногу намалување на производството на тироидни хормони, што резултира со постојан хипотироидизам.
 • Операција на тироидната жлезда. Отстранувањето на целата или на голем дел од тироидната жлезда може да го намали или запре производството на хормони. Во тој случај, ќе треба да земате тироиден хормон доживотно.
 • Терапија со зрачење. Зрачењето што се користи за лекување на рак на главата и вратот може да влијае на вашата тироидна жлезда и може да доведе до хипотироидизам.
 • Лекови. Голем број на лекови може да придонесат за хипотироидизам. Еден таков лек е литиумот, кој се користи за лекување на одредени психијатриски нарушувања. Ако земате лекови, прашајте го вашиот лекар за неговото влијание врз тироидната жлезда.

Поретко, хипотироидизам може да резултира од едно од следниве:

 • Вродена болест. Некои бебиња се раѓаат со дефектна тироидна жлезда или без тироидна жлезда. Во повеќето случаи, тироидната жлезда не се разви нормално од непознати причини, но некои деца имаат наследна форма на нарушување. често, доенчињата со вроден хипотироидизам изгледаат нормално при раѓање. Тоа е една од причините зошто повеќето држави сега бараат новороденче скрининг на тироидната жлезда.
 • Нарушување на хипофизата. Релативно ретка причина за хипотироидизам е неуспехот на хипофизата да произведе доволно тироиден-стимулирачки хормон (ТСХ) — обично поради бениген тумор на хипофизата.
 • Бременост. Некои жени развиваат хипотироидизам за време или по бременоста (постпартален хипотироидизам), често затоа што произведуваат антитела на сопствената тироидна жлезда. Оставени нетретирани, хипотироидизмот го зголемува ризикот од спонтан абортус, предвремено породување и прееклампсија — состојба која предизвикува значително зголемување на крвниот притисок кај жената во последните три месеци од бременоста. Исто така, може сериозно да влијае на фетусот во развој.
 • Недостаток на јод. Минералот во трагови јод — кои се наоѓаат првенствено во морските плодови, алги, растенија одгледувани во почва богата со јод и јодирана сол — е од суштинско значење за производство на тироидни хормони. Премалку јод може да доведе до хипотироидизам, и премногу јод може да го влоши хипотироидизмот кај луѓето кои веќе ја имаат оваа состојба. Во некои делови од светот, дефицитот на јод е чест, но додавањето на јод во кујнската сол практично го елиминира овој проблем во САД.

Фактори на ризик

Иако секој може да развие хипотироидизам, вие сте изложени на зголемен ризик ако:

 • Дали се жена
 • Се постари од 60
 • Имате семејна историја на болест на тироидната жлезда
 • Имате автоимуна болест, како што е типот 1 diabetes or celiac disease
 • Have been treated with radioactive iodine or anti-thyroid medications
 • Received radiation to your neck or upper chest
 • Have had thyroid surgery (partial thyroidectomy)
 • Have been pregnant or delivered a baby within the past six months

Treatment

Standard treatment for hypothyroidism involves daily use of the synthetic thyroid hormone levothyroxine (Levo-T, Synthroid, others). This oral medication restores adequate hormone levels, reversing the signs and symptoms of hypothyroidism. And some herbal medicines are developed to have significant efficacy to relieve the symptoms of hypothyroidism and maintain the TSH to level.

You'll likely start to feel better soon after you start treatment. The medication gradually lowers cholesterol levels elevated by the disease and may reverse any weight gain. Treatment with levothyroxine will likely be lifelong, but because the dosage you need may change, your doctor is likely to check your TSH level every year.