Контактирајте не | Кинески

Повеќе надежи, повеќе можности, и поголема живост.

* 范围 仅限 本站 产品 及 新闻 版块 内容

Вести

Неверојатни здравствени придобивки од глуварчињата

време: 2019-08-27

Неверојатни здравствени придобивки од глуварчињата

 

За глуварчето

За глуварчињата се смета дека имаат еволуирале околу 30 пред милиони години во Евроазија. Глуварчињата содржат изобилство витамини и минерали, особено витамини А, В., and К., и се добри извори на калциум, илиум, железо, and манган.

Тие биле користени од луѓе за храна и како ан билка во историјата. Во Кина, глуварчето е најчесто користена традиционална кинеска медицина. И, неговата медицинска вредност е вклучена во разни медицински книги.

 глуварче

Медицински придобивки

Историски, глуварчето беше ценето за различни лековити својства, и содржи голем број фармаколошки активни соединенија. Глуварчето се користи како хербален лек во Европа, Северна Америка, и Кина.

 

Се користи во хербална медицина за лекување на отечен отров од хемороиди, флегма, воспалено грло, белодробен спутум, цревна фистула, влажна топлинска жолтица, топла капе болка, акутен маститис, лимфаденит, спутум, отров од скорпија, акутен конјунктивитис, студена треска, акутен тонзилитис, акутен бронхитис, гастритис, хепатитис, холециститис, инфекција на уринарниот тракт, простатитис, каснувања од инсекти и проблеми со црниот дроб.

 

во прилог, глуварчето има и функции на диуретик, лаксатив, жолтица, промовирање на дигестивниот и апетитот. Може да третира чир на желудник и дуоденум. И, исто така, може да спречи рак, рак на желудник, рак на хранопроводот и разни тумори.

 медицински медиум глуварче

Се користи за храна

Глуварчето содржи протеини, дебели, јаглехидрати, елементи во трагови и витамини. Има богата хранлива вредност. Може да се јаде суров, пржени, и се прави супа. Богато е со витамини А и Ц и минерали, кои влијаат на варењето и запекот кога се јаде како храна.

 глуварче за простатитис

Предупредувања при употреба

Поленот од глуварче може да предизвика алергиски реакции кога се јаде, или несакани реакции на кожата кај чувствителни лица. Контактен дерматитис откако е пријавено и ракување, веројатно од латексот во стеблата и лисјата. Поради неговата висока ниво на калиум, глуварчето исто така може да го зголеми ризикот од хиперкалемија кога се земаат со диуретици кои штедат калиум.