Контактирајте не | Кинески

Повеќе надежи, повеќе можности, и поголема живост.

* 范围 仅限 本站 产品 及 新闻 版块 内容

Вести

Кои билки помагаат да се намали БПХ?

време: 2019-08-22

Кои билки помагаат да се намали БПХ?

Многу лековити билки може да имаат потенцијал да бидат антивоспалителни и да го намалат отокот. Воспалението е примарен одбранбен механизам на организмот од инфекции, рани, и други форми на штета. Сепак, самото воспаление може да биде штетно во некои случаи. на пример, многу состојби можат да предизвикаат воспаление да остане покачено, што резултира со оштетување на ткивото. Како што е бенигна хиперплазија на простатата.

Опсег на антибиотски лекови постојат за да помогнат во контролата на БПХ. Сепак, тие често имаат несакани ефекти и не можат секогаш да бидат ефикасни. Природните соединенија кои се присутни во одредени лековити билки исто така имаат потенцијал да бидат антиинфламаторни и да го намалуваат отокот. Оваа статија ќе ги наведе лековитите лековити билки може да помогнат да се намали БПХ (Бенигна хиперплазија на простатата).

1) Цитрон

Цитронот се користи за различни кулинарски и медицински апликации, поради високото ниво на витамин Ц. и други моќни антиоксиданси. Ова овошје нуди и високо ниво на диетални влакна, калциум,железо, бета-каротен, ниацин, мангани, цинк, селен, витамин Б6, и калиум, само да именувам неколку.

Студијата покажува дека антибиотскиот третман на простатитис и БПХ не е адекватен за многу мажи.

Цитронот може да ја врати загубата на здрави бактерии во вашата цревна микрофлора предизвикана од антибиотски третман. Ова ќе го намали ризикот од повторување на бактериска инфекција.

Придобивките од цитронот за лекување на бактериски простатитис и БПХ се докажани во клиничко истражување кај луѓето.

еден студија ги разгледа ефектите на дополнување со цитрон заедно со антибиотици за лекување на хронични бактериски средства простатитис.

Цитронот може да заштити од штетен тип на бактерија и да ја врати загубата на здрави потпорни бактерии изгубени во третманот со антибиотици. Ова ги прави пробиотиците еден од најдобрите третмани за бактериски простатитис.

Глуварче за БХП

 

2) Глуварче

Друг додаток кој може да помогне во лекување на хроничен не-бактериски простатитис е глуварче. Глуварчето содржи хемикалии кои можат да го зголемат производството на урина и да го намалат отокот (воспаление).Истражувањата сугерираат дека глуварчето може да помогне во промовирање на нормалното производство и големина на клетките на простатата.

 

3) Ѓумбир

Ѓумбир ,или Zingiber officinale, е тропско растение кое одамна има место во традиционалните лекови.

Ingerумбирот може да има антиинфламаторни својства. Ете го докази кои покажуваат дека многу од состојките на ѓумбир можат да го ограничат производството на цитокини и активноста на ензимите на циклооксигеназа, кои промовираат воспаление.

Истражувањата откриле дека антиинфламаторните својства на ѓумбирот можат да бидат корисни во лекување на неколку состојби, вклучувајќи простатитис и БХП.

 

4) Purslane

Медицинската употреба на Purslane датира најмалку од датумот 2,000 години. Purslane е испитан за неговите фармаколошки дејства кај невролошки нарушувања, дијабетес, рак, чиреви, микробни инфекции, заболување на црниот дроб, и како антиоксиданс и антиинфламаторно.

 Гарденија за бенигна хиперплазија на простата

 

5) Гарденија

Ние обично користиме овошје од Гарденија за да направиме лекови. Гарденијата има потентни антиинфламаторни својства и се предлага како потенцијален третман за простатитис. Исто така се користи како антиоксиданс, да се намали отокот, и да се подобри имунолошкиот систем.

Некои хемикалии пронајдени во гарденијата може да ја намалат инсулинската резистенција и да спречат нетолеранција на гликоза. Екстрактот од гарденија исто така може да го намали отокот, намалување на мастите во крвта и холестеролот, заштита на црниот дроб, и помагаат при лекување на вирусни инфекции.

 

резиме

Постојат некои докази кои го поткрепуваат тврдењето дека комбинацијата на цитрон, глуварче, ѓумбир, портокал, гарденија и друго 9 Традиционалната кинеска медицина се покажа како клинички ефикасна во намалувањето на болката и треба да ја користат мажи кои страдаат од БПХ.

Овие хербални лекови се генерално безбедни, но важно е да се консултирате со лекар пред да ги земете заедно со други видови лекови.

 

BPH ги додава билните состојки